Müşteri Destek Hattı : 444 0 591 Whatsapp Destek Hattı: +908508888173
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

Makaleler » Blog » Balans Makinesi Nedir?

Balans Makinesi Nedir?

Balans Makinesi Nedir?

 

Balans Makineleri, bir aracın lastiklerinin ağırlığının eşit olarak dağılmasını sağlamak için kullanılan makinelerdir. Balansı bozuk lastiklerde, titreşimler ve lastik aşınması da dahil olmak üzere bir dizi soruna neden olabileceğinden bu önemlidir.

   
 Balans Makinesi iki farklı balansı kontrol edebilir: dinamik ve statik. Dinamik balansı ölçerken tekerlek ve lastik düzeneğini döndürerek ölçülebilir. Bu tip Balans Makineleri genellikle profesyonel otomotiv tamirhanelerinde kullanılır. Statik Balans ise tekerlek ve lastik düzeneğini döndürmez. Bunun yerine, tekerleğin dengesini belirlemek için bir dizi ağırlık ve ölçüm kullanırlar.
   
 Bir Balans Makinesini kullanmak için, Jant ve lastik grubu önce makineye monte edilir. Daha sonra Balans Mili döndürülür ve lastikteki balansı ölçmek için sensörleri kullanır. Lastik dengeli değilse makine, dengeyi düzeltmek için gereken yerleşimi ve ağırlık miktarını önerecektir. Ağırlıklar tipik olarak jantın içine veya dışına takılan küçük kurşun veya çelik ağırlıklardır.
   
 Doğru dengelenmiş tekerlekler, bir aracın yol tutuşunu ve dengesini iyileştirmenin yanı sıra lastiklerin ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir. Tekerleklerin dengelenmesi nispeten basit ve ucuz bir işlemdir ve genellikle tekerleklerin her 9500 ila 13000 Kilometrede bir veya yeni lastikler takıldığında dengelenmesi önerilir.
   
   
 Düzensiz lastik aşınması, hasarlı jantlar ve aracın yükünün ağırlığı dahil olmak üzere tekerleklerin balansının bozulmasına neden olabilecek bir dizi faktör vardır. Balanssız lastikler, direksiyon simidinde ve ön panelde titreşim ve sallanma, düzensiz lastik aşınması ve yakıt verimliliğinde azalma gibi bir dizi soruna neden olabilir.
   
 Bir aracın performansını ve güvenliğini artırmanın yanı sıra, doğru şekilde balanslanmış tekerlekler daha konforlu bir sürüş sağlayabilir. Sürüş sırasında herhangi bir olağan dışı titreşim veya sallanma fark ederseniz, iyi durumda olduklarından emin olmak için tekerleklerinizi kontrol ve balans yaptırmanız iyi bir fikirdir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Hızlı Teslimat
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 99% Müşteri Memnuniyeti
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 365 Gün Teknik Destek
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Güvenli Alışveriş
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Marka Garantisi
Whatsapp Destek

Bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

+908508888173

Kampanyalardan haberdar olmak için bültene kaydolun

banka görseli
Whatsapp ile iletişime geçin

Alışveriş Sepetim