Müşteri Destek Hattı : 444 0 591 Whatsapp Destek Hattı: +908508888173
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

Makaleler » Blog » Somun Sıkma Tabancası Nedir? Tavsiye Modeller (2024)

Somun Sıkma Tabancası Nedir? Tavsiye Modeller (2024)

Somun Sıkma Tabancası, otomotiv endüstrisindeki en büyük iş gücüdür. Fabrikalar veya tamirhaneler her yerde çalışırken görebilirsiniz. Güçlü ve güvenilir. Şarjlı veya elektrikli somun sıkma tabancaları kullanıma girmiş olsa da birçok tamirhanede hala Havalı Somun Sıkma Tabancası tercih edilir. Eğer kullandığınız bir havalı Somun Sıkma Tabancası ise, o zaman "güçlendirmek" için bir hava kompresörüne de ihtiyacınız vardır. Tamirhaneniz için bir hava kompresörü almayı planlıyorsanız, “Somun Sıkma Tabancası İçin Hangi Boyutta Hava Kompresörüne İhtiyacım Var?” diye merak ediyor olabilirsiniz.

 

Bu kılavuzda, Somun Sıkma Tabancası ile çalıştırmak için bir hava kompresörü seçerken göz önünde bulundurmanız gereken tüm faktörleri göreceğiz. Bundan sonra Somun Sıkma Tabancası boyutunun veya ne sıklıkta kullandığınızın hava kompresörü seçimini nasıl etkilediğini göreceğiz.

 

Darbeli Anahtarlar ve Hava Kompresörleri

 

Bir Somun Sıkma Tabancası, bir otomotiv tamirhanesinde en yaygın ve popüler havalı alettir. Bijon tabancası, darbeli anahtar veya vida sökme tabancası olarak da bilinir.

 

Bijon tabancasının görevi, lastikleri çıkarmak veya değiştirmek için arabadaki bijon somunlarını çıkarmak veya takmaktır. Bu bijon somunlarını gevşetmek veya sıkmak için genellikle çok fazla tork gerekir ve Darbeli Anahtarlar bunu sağlayabilir.

 

Otomotiv tamirhanelerinin elektrikli darbeli anahtarının yerine, somun sökme tabancası tercih etme nedenleri şunlardır:

 

Somun sökme tabancası, elektrikli muadillerine göre daha hafif ve güçlüdür.

 

Araba parçalarındaki yanıcı maddeler göz önüne alınarak elektrik motoru olmadığı için kıvılcım çıkma ihtimali yoktur.

 

Elektrik çarpma tehlikesi yoktur.

 

Bir vida sökme tabancasının torku, hava kompresörü tarafından beslenen havanın basıncına bağlıdır.

 

 

Somun Sıkma Tabancası İçin Hangi Boyutta Hava Kompresörüne İhtiyacım Var?

 

Şimdi konudaki asıl soruya odaklanalım; darbeli anahtar için hangi boyutta hava kompresörüne ihtiyacım var? Bu soruyu cevaplamak için birkaç önemli şeye bakmamız gerekiyor.

 

İlki, Darbeli Anahtarın sürücü boyutudur. Havalı Darbeli Anahtarlar 3 yaygın tahrik boyutunda mevcuttur:

 

• 1/2"

• 3/4"

• 1”

 

Farklı soket boyutlarına sahip Darbeli Anahtarlar, farklı hava akışı gereksinimlerine sahiptir. Hava akışından bahsetmişken, onu dakika başına fit küp veya CFM olarak ölçeriz. Havalı aletlerin çoğu, serbest çalışırken 90 psi basınçta belirli bir CFM hava gerektirir.

 

Burada, farklı sürücü boyutları için tipik CFM değerleri verilmiştir.

 

1/2” – 4-5 CFM @ 90 psi

3/4” – 6-7 CFM @ 90 psi

1” – 8-10 CFM @ 90 psi

 

Hava Kompresörünün Hava Akışı

 

Bu nedenle, darbeli anahtarınızın boyutunu ve üretici tarafından önerilen minimum CFM derecelerini kontrol etmeniz önemlidir.

 

Bunların minimum CFM değerleri olduğuna dikkat edin. Seçtiğiniz hava kompresörü, darbeli anahtarın serbestçe çalışması için 90 psi basınçta en az bu miktarda hava akışı sağlamalıdır.

 

Bu, hava kompresörünün bu değerden biraz daha yüksek bir hava akışına sahip olması gerektiği anlamına gelir. Ama daha ne kadar?

 

Basit bir kural olarak, hava kompresöründen gelen hava akışı, darbeli anahtarın minimum gereksiniminin en az %50 fazlası olmalıdır.

 

Örneğin, 1/2" soketli bijon tabancası genellikle 90 psi'de yaklaşık 5 CFM hava akışı gereksinimine sahiptir. Bu nedenle, hava kompresörünün 90 psi'deki hava akış derecesi 1.5 * 5 = 7,5 CFM olmalıdır.

 

Hava Kompresörü Tankının Boyutu

 

Hava kompresörü tankının boyutu, motoru çalıştırmadan darbeli anahtarı ne kadar süreyle kesintisiz olarak kullanabileceğinizi belirler.

 

300 litre hava tutabilen hava kompresörü tankları bulabilirsiniz. Aynı zamanda 50 litre gibi daha küçük tank boyutları da bulunmaktadır.

 

Peki, ideal hava kompresörü tank boyutu nedir? Bu, havalı el aletini ne kadar süre kullanmak istediğinize bağlıdır, ancak genel bir kural olarak, genellikle havalı el aletinin hava akışı gereksiniminin en az 5 ila 6 katı büyüklüğünde bir hava kompresörü deposu öneririz.

 

Örneğin, darbeli anahtarın hava akışı gereksinimi 5 CFM ise, hava kompresörünün tank boyutu en az 250 ila 300 litre olmalıdır.

 

Bu durumda, darbeli anahtarın yaklaşık 20 veya 30 dakika çalışmasını bekleyebilirsiniz.

 

Bunların sadece tavsiye olduğunu unutmayın. Birden fazla alet kullanıyorsanız ve birçok iş için hava araçları kullanıyorsanız, o zaman daha büyük bir tank boyutu kesinlikle faydalı olacaktır.

 

Başka Hangi Şeyleri Düşünmeniz Gerekiyor?

Şimdi bir hava kompresörü satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken tüm önemli şeyleri görelim.

 

Bijon Tabancasının Boyutu

 

Bijon Tabancasını Ne Kadar Süre Kullanmayı Düşünüyorsunuz?

Aynı Anda Kaç Bijon Tabancası Kullanıyorsunuz?

Çalışma Alanı

İşin Türü

 

Bijon Tabancasının Soket Boyutu

 

Daha küçük soket boyutlarına (1/2") sahip Darbeli Anahtarlar, daha büyük soket boyutlarına (3/4" veya 1") sahip aletlere göre daha az hava akışına ihtiyaç duyar.

 

Aracı Ne Kadar Süre Kullanmayı Düşünüyorsunuz?

 

Darbeli Anahtarı sürekli olarak uzun süre kullanmak istiyorsanız, büyük miktarda hava tutabilen bir hava kompresörüne ihtiyacınız vardır.

 

Bu nedenle, hava kompresörünün tank boyutu çok önemlidir. Küçük tanklı (50 Litre), orta boy tanklı (300 Litre) ve büyük tanklı (500 Litreden fazla) hava kompresörleri alabilirsiniz.

 

Aynı Anda Kaç Araç Kullanıyorsunuz?

 

Bir hava kompresörü satın alma kararınızı etkileyen bir diğer önemli faktör, aynı anda kullandığınız hava araçlarının sayısıdır. Aynı anda birkaç araç üzerinde çalışan bir ekibinizin olduğu büyük bir garaja veya atölyeye sahipseniz veya işletiyorsanız, büyük bir endüstriyel hava kompresörüne yatırım yapmak daha iyidir.

 

Birden fazla aleti beslemek için hava akışı kapasitesine ve ayrıca önemli ölçüde büyük hacimlerde hava tutabilen daha büyük bir tanka ihtiyaç olacaktır.

 

Çalışma Alanı

Hava kompresörleri ve hava araçları yüksek sesli makinelerdir. Çalışma alanının büyüklüğünden bağımsız olarak, hava kompresörünü ana çalışma alanından uzağa yerleştirmenizi ve hortumları atölyeden geçirmenizi öneririz.

 

Küçük bir çalışma alanınız varsa, hava kompresörünü yerleştirmek için garajın dışına küçük bir kulübe inşa etmeyi düşünün, böylece sesini minimum seviyede tutalım.

 

Bir tür iş

 

Otomotiv ve inşaat, havalı el aletlerinin kullanıldığı iş türü ‘dür. Boyama veya delme gibi daha küçük işler için süper güçlü bir hava kompresörüne ihtiyacınız yoktur.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Hızlı Teslimat
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 99% Müşteri Memnuniyeti
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 365 Gün Teknik Destek
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Güvenli Alışveriş
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Marka Garantisi
Whatsapp Destek

Bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

+908508888173

Kampanyalardan haberdar olmak için bültene kaydolun

banka görseli
Whatsapp ile iletişime geçin

Alışveriş Sepetim