Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

Makaleler » Blog » Rot Ayarı Hakkında Bilinmesi Gerekenler (2023)

Rot Ayarı Hakkında Bilinmesi Gerekenler (2023)

Rot Ayarı Nedir?

 

Tekerleklerinizin rot ayarı zamanla sürüş, çukurlar vb. bozulabilir. Buda, aracınızın sürülebilirliğini kontrolünü azaltabilir, yakıt tasarrufunu direk etkileyen ve bir depo ile gidilen kilometresini düşürür ve erken ve düzensiz lastik aşınmasına neden olur. Rot ayaı, aracınızın tekerleklerinin yol ile temasını iyileştirmek için açılarını orijinal özelliklerine göre ayarlama işlemidir.


 

Rot Ayarı Kontrolü Gerekli mi?

 

Rot ayarı, lastiğin tabanını yolla temas halinde tutarak ve aracınızın sola veya sağa çekmesini önleyerek araç güvenliğini artırır. Düzgün bir şekilde ayarlanmış bir araç, daha yumuşak bir sürüşe ve tasarruflu yakıt tüketimine sahiptir. Aracın rot ayarının düzgün olması lastik ömrünü uzatır.


 

Rot Ayarı Neden Bozulur?

 

Zamanla, ön takımdaki neredeyse tüm bozulmalar, rot ayarını kademeli olarak bozacaktır. Bir çukura çarpmak, büyük tümseklerin üzerinden geçmek, bir kaldırıma sürtmek, agresif sürüş, ağır yükler taşıma, eğilmiş veya aşınmış süspansiyon/direksiyon parçaları ya da ön takımdan parça değiştirmek rot ayarını bozabilir. Araç güvenliğinizi artırmak için yılda iki kez lastik değişimlerinde veya yeni lastik satın aldığınızda aracınızın rot ayarı ve balans ayarını yaptırın. 


 

Aracımın Rot Ayarının Bozulduğunu Nasıl Anlarım?

 

Aracınızın rot ayarı bozulmuş olsa bile, zamanla bunu fark etmeyebilirsiniz. Yanlış hizalanmış bir aracın belirtileri şunları içerir:

 

 • Düzensiz Lastik Aşınması
 • Yamuk Direksiyon Duruşu
 • Sürüş Esnasında Çekme

 

Bozuk Rot Ayarı Direksiyon Titreşimine Neden Olabilir mi?

 

Olamaz. Direksiyon simidi, döşeme veya koltuktaki titreşimler (özellikle otoyol veya otoban hızlarında), muhtemelen bir veya daha fazla lastik balansının bozuk olduğunun veya başka bir lastik sorunu yaşadığınızın bir işaretidir.


 

Bozuk Rot Ayarı Gürültüye Neden Olabilir mi?

 

Olamaz. Genel olarak, yanlış hizalamadan kaynaklanan herhangi bir ses, anormal lastik aşınmasından kaynaklanır. Lastikler yol gürültüsünün kaynağıysa, bir hizalama düzeltmesi gerekebilir. Ancak bu gürültü sorununu çözmez.

 

Rot Ayarı Lastiklerimi Aşındırır mi?

 

Evet. Orta veya şiddetli kenar aşınması oluşuyorsa ve lastik basınçlarınız doğru değerde ise bu muhtemelen rot ayarının bozuk olduğu anlamına gelir. Bu genellikle Toe, Kamber ve ya Kaster açısının bozuk olduğunun bir göstergesidir .

 

Kamber, Aşınmayı ve Viraj Almayı Etkiler: Lastik ve jant tertibatının (aracın önünden bakıldığında) içe ve dışa doğru eğimine kamber denir. Lastiğin üst kısmı içe doğru eğildiğinde, bu bir negatif kamberdir. Pozitif kamber, lastiğin üst kısmının dışa doğru eğilmesine sahiptir. Her üretici, ürettiği her araç için pozitif, negatif veya sıfır (0º) olabilen belirli bir kamber hizalaması belirler. Kamber doğru açıda olduğunda, lastik ve tekerlek düz dönecektir.

Genel olarak kamber, viraj alma performansında önemli bir rol oynar. Kamber, üreticinin aralığının dışındaysa yol tutuş sorunlarına ve aşırı lastik aşınmasına neden olarak size paraya mal olabilir. Bir aracın kamber ayarı bozuk ise, düz gitme stabilitesinde ve viraj almada büyük ölçüde kayıp olabileceği anlamına gelir.

 

Toe Lastiğin Ömrü İçin En Önemli Açıdır: Tüm rot açıları arasında Toe hizasını en kolay kaybedendir. Üretici verdiği değer kadar (biraz pozitif veya negatif olabilir) uygun şekilde kalibre edilmiş bir Toe ayarı, yoldayken sıfırda (0º) olacaktır. Bu, tüm lastik ve tekerlek tertibatlarının (ön ve arka) aynı yönü gösterdiği anlamına gelir. Burun doğru açıda olduğunda, lastiklerde yuvarlanırken daha az sürtünme olur. Birbirlerinden uzağa (toe-out) birbirlerine doğru (toe-in) denir bu iksi olduğunda, yolda geçen her kilometrede rende gibi lastikleri traşlar. Buda, lastik ömrünü azaltır.

 

Kaster: üst bağlantı noktalarından çizilen bir düz bir çizgi hayale edin lastiğin merkezinin ileri veya geride olmasıdır. Negatif kaster bağlantı noktalarının geride olmasına, pozitif kaster bağlantıların ileride olmasına denir. Lastik aşınmasını etkilemez, ancak tekerleğin direksiyonun kontrolü üzerinde etkisi vardır.

 

Rot Ayarı Nasıl Yapılır?

 

Lastik açılarınızı ölçen bir Rot Ayar Makinesi kullanılarak lastik ölçü ve değerleri alınır. Değerler hesaplanır ve aracınızın orijinal özelliklerine göre karşılaştırılır.

 • Teknisyen, gerektiği gibi her bir tekerleğin kamberi, kasteri ve toe ayarlarını yapar.
 • Gerçek zamanlı bir bilgisayar okuması, doğru ayara ne zaman ulaşıldığını gösterir.
 • Direksiyon simidinizin ortalı olduğundan emin olmak için kontrol edilir.
 • Son olarak, aracınıza hızlı bir test sürüşü yapılır.


 

Rot Ayarı Çeşitleri Nelerdir?

 

İki tip rot ayarı bulunmaktadır Ön rot ayarı, Arka rot ayarı, arka rot ayarından daha pahalıya mal olacaktır. Ustanız araç tipiniz için en iyi rot ayarı türünün hangisi olduğunu önerecektir. Rot ayar ustası önerirse mutlaka hem ön hem arka rot ayarı yaptırmalısınız. 

 

Dört Lastik Rot Ayarı Yalnızca 4x4 Çekişli Araçlar İçin midir?

 

4x4, önden çekişli veya arkadan çekişli olmalarına bakılmaksızın, günümüzde çoğu otomobil ve birçok SUV dört lastiğe rot ayarı yapılabilir. Tüm araçlarda dört lastik rot ayarı düzgün olmalıdır çünkü arka taraf da ön taraf kadar ayar bozukluğu olabilir ve eşit olmayan lastik aşınmasına neden olabilir.

 


 

Yeni Lastik Aldığımda Rot Ayarı Yaptırmalı mıyım?

 

Evet. Lastikleri değiştirirken hizalama yapmak, lastiklerden en iyi şekilde yararlanmanın en iyi yollarından biridir. Genellikle lastik satın alma fiyatına dahil olmadığından, özellikle rot ayarını talep etmelisiniz.

 


 

Rot Ayarı Ne Sıklıkla Yapılır?

 

Düzenli rot ayarı, temel araç bakımın bir parçasıdır. Bozuk rot ayarını erken fark etmek, lastik aşınması yaşamadan rot ayarlarını düzeltebileceğiniz anlamına gelir. Arabaların rot ayarı genellikle kademeli olarak bozulur, bu nedenle en az yılda bir veya çamurlu veya çukurlarla dolu yollarda seyahat ediyorsanız yılda iki kez kontrol etmeniz önemlidir.


 

Rot Ayarı Ne Zaman Kontrol Edilmelidir?

 

 • Kaldırım veya çukur ile keskin bir darbeden sonra
 • Çok fazla offroad yapıyorsanız
 • Lastikler düzensiz aşındığında
 • Lastik açılarını etkileyen ön takım parçaları değiştirildiğinde
 • Aracınızında sağa sola çekme fark ederseniz
 • Direksiyon düz giderken yamuk duruyorsa
 • Kaza sonrası


 


 

Rot Ayarı Yakıt Tasarrufunu Etkiler mi?

 

Evet. Tekerlekleriniz düzgün bir şekilde hizalandığında, daha az yuvarlanma direnci vardır. Daha az yuvarlanma direncine sahip lastikler daha az sürtünme yaşar ve bu da yakıt verimliliğini artırabilir. Durum devam ederse, lastikler düzensiz bir şekilde aşınacak ve daha kötü yakıt tüketimine yol açacaktır.


 

Rot Ayarı ve Balans Aynı Şey midir?

 

Hayır. Rot ayarı ve balans çok farklı iki onarımdır. Lastiklerin balans ayarı, tekerleğe küçük ağırlıklar, takma işlemidir. Bu, lastiğin ağırlığının tüm çevresinde eşit olmasını sağlar. Yuvarlak olmalarına rağmen, lastiklerin üretim kusurları ve daha hafif ve daha ağır alanlar oluşturan aşınmaları vardır. Balans ağırlıkları bunu telafi ediyor.

Rot ayarı, bir Rot Balans servisinde, lastikte bulunan açısal tüm dengesizliklerin bozuklukların ölçülebildiği, tespit için Rot Ayar Makinası kullanılarak yapılır. Genellikle yeni lastikler takıldığında yapılır yada bozukluktan şüphe edilirse yapılır.  

Rot Ayarı İle Yamuk Direksiyon Düzeltir mi?

 

Yamuk sağa sola kaymış bir direksiyon simidi, bozuk rot ayarının bir işaretidir. Teşhis edilmemiş başka sorun yoksa, lastik rot ayarı direksiyon simidini ortalanmış bir konuma geri getirebilir.

Rot açıları aracın orijinal özelliklerinin dışında olduğunda, direksiyonda biraz boşluk hissedilebilir. Bu durum rot ayarı ile düzeltilebilir. Direksiyonun normalden çok daha fazla hareket ettiğini fark ederseniz, aşınmış direksiyon veya süspansiyon parçaları olabilir. Bu durumda rot ayarı öncesi muayenede gevşek, bozuk kısımlar belirlenmeli ve rot ayarından önce bozuk parçaların değiştirilmesi önemlidir. 

Rot Ayarı Ne Kadar Sürer?

 

Aracınız servis bölümümüze girdikten sonra rot ayarı hizmeti 15-30 dakika kadar sürebilir. Zaman, rot ayarı bozukluğun ciddiyetine ve aracınızın itme veya dört tekerlek hizalaması gerektirip gerektirmediğine bağlı olarak artabilmektedir. Rot ayar ustası size doğru bir zaman tahmini verebilir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Hızlı Teslimat
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 99% Müşteri Memnuniyeti
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 365 Gün Teknik Destek
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Güvenli Alışveriş
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Marka Garantisi
Whatsapp Destek

Bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

0850 888 8173

Kampanyalardan haberdar olmak için bültene kaydolun

banka görseli
Whatsapp ile iletişime geçin

Alışveriş Sepetim