Müşteri Destek Hattı : 444 0 591 Whatsapp Destek Hattı: +908508888173
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

Makaleler » Blog » Havalı Helezon Yay Çektirme Nedir? Ne İşe Yarar?

Havalı Helezon Yay Çektirme Nedir? Ne İşe Yarar?

Havalı Helezon Yay Çektirme Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Havalı helezon yay çektirme aparatı veya diğer adıyla Havalı Amortisör Çektirme aparatından bahsedeceğimiz yazımızda dilerseniz önce Helezon yay ve Amortisör den bahsedelim. Hidrolik bir amortisörün etrafını sararak destek ve yastıklama sağlamak için ve amortisöre gönderilen kuvvetin şiddetini düşüren sarmal metal bir teldir aslında helezon yay. Bu tür yaylar genellikle araçlar için süspansiyon sistemlerinde geleneksel olarak kullanılır.

 

Bir Havalı Helezon Yay Çektirme Aparatının ana avantajlarından biri, yayın zamanla deforme olması sebebiyle işlevini yitirmesi ya da destek sağladığı amortisörün işlevini yitirmesi sebebiyle değiştirme veya onarım esnasında sıkıştırmaya insan gücünün yetmeyeceği dirençlere sahip bu iki elemanı sıkıştırarak siz izin verene kadar salmadan o halde tutar ve amortisörün üzerinde bulunan cıvatayı açtığınızda gergin yayın fırlamamasını sağlar.

 

Havalı Helezon Yay Çektirme Aparatları, dayanıklılıkları ve uzun hizmet ömürleri ile de bilinir. Korozyona karşı dayanıklıdırlar, bu da onları çeşitli ortamlarda kullanım için çok uygun hale getirir.

 

Helezon yayı sıkıştırmak ne işe yarar?

 

Helezon yaylar amortisör üzerine biriken yükün büyük bir bölümünü yüklenir lakin zamanla amortisör bozulabilir. Böyle durumlarda yaylar sıkıştırılarak amortisörün değiştirilmesi gerekmektedir. Yaylar sıkıştırma yüküne maruz kaldığında, kısalır, önemli ölçüde potansiyel kuvveti yakalar sıkışık konumdayken dikkat edilmelidir.  Yaya uygulanan sıkıştırma kuvveti kaldırıldıktan sonra, kazandığı kuvveti kaybederek orijinal şekillerine ve uzunluklarına geri dönerler.

 

 

Helezon yay nasıl sıkıştırılır?

 

Helezon yayı sıkıştırma, doğru aparat veya makinelerle yapabileceğiniz kolay bir iştir. Helezon yay sıkıştırma aparatından veya makinesinden gelen mekanik ya da pnömatik güç ile sıkıştırılır ve amortisör kolay bir şekilde değiştirilebilir.

 

 

Helezon yayları sıkıştırmak güvenli midir?

 

Önemli Tavsiye: Yayları sıkıştırmayı kendi imkanlarınızla denemeyin yani işiniz değil ise ellemeyin. Yayları sıkıştırmak çok tehlikeli bir iştir. Sıkıştırılmış yayların Topladığı kuvvet muazzamdır. Tavsiyemize uymayıp yaptığınız işlemde hata ya da kullandığınız alette arıza oluşursa tam anlamıyla kafatasınızı çatlatabilir, suratınızı uçurabilir ve hatta sizi öldürebilir.

 

 

Helezon yaylar zamanla deforme olur mu?

 

Helezon yaylarının mesaisi hiç bitmez. Siz araba kullanırken daha fazla stres altındadırlar, ancak araba park halindeyken de ağırlık taşımaları gerekir. Zamanla helezon yaylar biraz daha sıkışarak boyut olarak ufalırlar ve özelliklerinin bir kısmını kaybedebilirler.

 

Helezon yayları değiştirme sürüşü iyileştirir mi?

 

Helezon yaylar, üretici tarafından belirlenen beklenen araba yüksekliğini korumak için sürekli çalışarak, yüklüyken veya olumsuz sürüş koşullarında aracın yere vurmasını önlemeye yardımcı olur. Bir araçtaki helezon yayların değiştirilmesi, o aracın sürüşü ve yol tutuşu üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

 

 

Helezon yaylarımı ne zaman değiştirmeliyim?

 

Helezon yaylarınızın değiştirmeniz gerektiğinin en büyük işareti, aracınızın ön ya da arka tarafının veya tek köşesinin sarkmasıdır. Sarkma, aracın bir tarafının tekrar tekrar aşırı yüklenmesinden kaynaklanabilir. Ayrıca arabanız virajlarda daha fazla sallanabilir veya normalden daha yükseğe zıplayabilir.

 

 

Helezon yaylar ne kadar kullanılmalıdır?

 

Bir helezon yay, değiştirilmesi gerekmeden önce genellikle yaklaşık 100.100 – 150.000 km kullanılabilir. Arabanız bir tarafa yatık ise, ya da süspansiyonu gürültülü çalışıyorsa, hemen bir tamirciden yardım almalısınız. Bunlar, helezon yaylarınızın acilen değiştirilmesi gerektiğini gösteren işaretler olabilir.

 

 

Sadece bir helezon yayı değiştirebilir miyim?

 

Helezon yayları veya amortisörleri çift olarak değiştirmek, bir aracı orijinal sürüş yüksekliğine ve konforuna döndürür. Bununla birlikte, yalnızca bir yay değiştirildiğinde, büyük olasılıkla dengesiz bir duruş ve sürüş ile sonuçlanan durum oluşacaktır. Değiştirilmemiş yay daha fazla baskı uygulanmasına ve ömrünün azalmasına neden olabilir hatta tek olarak değiştirdiğiniz yayı da çabuk bozacaktır.

 

 

Helezon yaylar nasıl hasar görür?

 

Helezon yaylar, metali korozyondan korumaya yardımcı olmak için esnek bir plastik kaplama ile kaplanmıştır. Bununla birlikte, zamanla, sürekli sıkıştırma ve yoldan gelen taşların çarpmasıyla bu kaplama zarar görebilir ve yay üzerinde pas oluşmasına neden olabilir. Bu gerçekleştiğinde, yay zayıflayabilir ve kırılabilir

 

Kırık bir helezon yay ile arabayı sürmek uygun mudur?

 

Helezon yay ya da amortisör, herhangi bir süspansiyon elemanı kırık olan bir aracı kullanamazsınız. Bunun nedeni, hasarlı yay olduğu taraf yere doğru sarkmaya neden olabilir ve bu da uzun vadede aracınıza daha fazla zarar verebilir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Hızlı Teslimat
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 99% Müşteri Memnuniyeti
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 365 Gün Teknik Destek
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Güvenli Alışveriş
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Marka Garantisi
Whatsapp Destek

Bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

+908508888173

Kampanyalardan haberdar olmak için bültene kaydolun

banka görseli
Whatsapp ile iletişime geçin

Alışveriş Sepetim