Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

Makaleler » Blog » Far Ayar Cihazı Hakkında Bilinmesi Gerekenler (2023)

Far Ayar Cihazı Hakkında Bilinmesi Gerekenler (2023)

Far Ayar Cihazı

 

Far ayarı, aracınızın güvenliğini ve görünürlüğünü sağlamanın önemli bir yönüdür. Doğru far ayarı, farlarınızın önünüzdeki yolu mümkün olan en etkili ve verimli şekilde aydınlatmasını sağlar. Ayrıca, bazı bölgelerde tehlikeli ve hatta yasa dışı olabilen yoldaki diğer sürücülerin gözlerinin kamaşmasını önlemeye yardımcı olur.

 

Farlarınızın hizalamasını etkileyebilecek birkaç farklı faktör vardır. En yaygın olanlardan biri, zamanla meydana gelen doğal aşınma ve yıpranmadır. Aracınız eskidikçe, süspansiyon ve direksiyon bileşenleri aşınabilir veya yanlış hizalanabilir, bu da farların yanlış yönü göstermesine neden olabilir. Bu, özellikle lastiklerinizi yakın zamanda değiştirdiyseniz veya aracınızın süspansiyonunda başka bir işlem yaptıysanız fark edilebilir.

 

Far hizalamasını etkileyebilecek diğer bir faktör, kazalardan veya zorlu sürüş koşullarından kaynaklanan hasarlardır. Aracınız bir çarpışma geçirmişse veya bozuk yollarda kullanılmışsa, far ayarı etkilenebilir. Bu, özellikle aracınızın ön tarafı önemli ölçüde hasar görmüşse geçerli olabilir.

 

Farların hizalamasını ayarlamak için birkaç basit adımı uygulamanız gerekir. Öncelikle aracı düz bir zemine park edin ve farları yakın. Ardından, farın merkezinden far ayar cihazına mesafeyi ölçün. Her ikisinin de düzgün şekilde hizalandığından emin olmak için bunu her iki far için yapmanız gerekir.

 

Farlar doğru hizalanmamışsa, far grubunun arkasındaki ayar vidalarını kullanarak ayarlama yapmanız gerekecektir. Bu vidalara, araç kaput kısmını açarak ulaşabilirsiniz. Far ayarının aracın marka ve modeline göre değişebileceğini unutmamak önemlidir. Bazı araçların farlarını ayarlamak için farklı yöntemleri olabilir veya özel alet veya ekipman gerektirebilir.

 

Genel olarak far ayarı, aracınızın güvenliğini ve görünürlüğünü korumanın önemli bir yönüdür. Farlarınızın doğru şekilde hizalandığından emin olarak yoldaki görüşünüzü iyileştirebilir ve kaza veya diğer sorun risklerini azaltabilirsiniz. İster kendiniz yapın ister bir tamirciye yaptırın, ülkemize Tüv Türk tarafından hafif kusur olarak kabul edilse de farlarınızın her zaman doğru şekilde hizalandığından emin olmanız önemlidir.

 

Doğru Far Ayarı Nasıl Olmalıdır?

 

Araç düz bir seminde far ayar cihazına 30 – 40 cm yaklaştırılır, kısa huzmeli farlar açılır ve far ayar makinesi duvarına yansıyan ışığın üst kısmı, far merceği merkezi cizgisinin yüksekliğinde veya biraz altında olmalıdır. Yol işaretlerini aydınlatmak için ışık düzeninin sağ tarafta (yolcu tarafı) daha yüksek olmasını ve diğer sürücülerin gözlerinin kamaşmasını önlemek için sürücü tarafında daha alçak olmasını doğru olan far ayarıdır. Far ayar cihazının cizgisi buna uygun olarak sağ far ayarına uygun olarak eğimlidir.

 

Doğru Far Ayarının Önemi Nedir?

 

Doğru far ayarı gece sürüşü için yok sayılmaması gerek bir güvenlik önlemidir. Doğru hizalama olmadan, gece sürüş sırasında tam görüş elde edemezsiniz. Yanlış ayarlanmış farlar öndeki yolu yetersiz aydınlatmanın yanı sıra karşıdan gelen sürücülerin gözlerinin kamaşmasına da neden olabilir.

 

Adaptif Farlar Nasıl Çalışır?

 

Adaptif far yol aydınlatmasını en iyi şekilde kullanmanıza olanak sağlar. Bu aslında arabanın farlarının sürüş esnasında, uzun ve kısa farlar arasında otomatik geçiş sağlaması işlemidir. Otomatik seviye ayarlama sistemi, elektrikli servo motorlar sayesinde uzun ve kısa far seviye sensörüne tepki verir. Otomobilin konumu ne olursa olsun farları karşıda ışıksız bir ortam var ise uzun farları yakar.

 

Far Ayarını Ne Zaman Yaptırmalıyım? - Far Ayarı Neden Bozulur?

 

İdeal olarak, far ayarınızı en az her 15.000 Kilometrede bir kontrol ettirmelisiniz. Sürüş esnasında, araç yükünüz, lastik boyutu değişikliği ve hatta küçük çarpma ve kazalar dahil far ayarının bozulmasına neden olabilir.

 

Bozuk Far Ayarı Sürüşü Nasıl Etkiler?

 

Bozuk Far Ayarı, tepki süresini sıfıra indirebilir ve kazalara, özellikle karşıdan gelen araçlarla çarpışmalara yol açabilir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Ücretsiz Teslimat
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 99% Müşteri Memnuniyeti
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 365 Gün Teknik Destek
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Güvenli Alışveriş
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Marka Garantisi

Whatsapp Destek

Bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

0505 466 94 40

Kampanyalardan haberdar olmak için bültene kaydolun

banka görseli
Whatsapp ile iletişime geçin

Alışveriş Sepetim