Müşteri Destek Hattı : 444 0 591 Whatsapp Destek Hattı: +908508888173
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

Makaleler » Blog » Balans Kurşunu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Balans Kurşunu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Balans Kurşunu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Balans ağırlıkları, bir aracın lastiklerini dengelemeye yardımcı olmak için jantlarına takılan küçük metal parçalarıdır ve Türkiyede, Balans Kurşunu olarak adlandırılırlar. Balans ayarı yapılmayan lastikler titreşimlere ve düzensiz lastik aşınmasına neden olabileceğinden, düzgün ve güvenli bir sürüş için düzgün bir şekilde balans ayarı yapılmış lastik önemlidir.

 

İki ana tekerlek balans ağırlığı türü vardır: çakma balans kurşunu ve yapıştırma balans kurşunu. Çakma balans kurşunu tipik olarak çinko veya kurşundan yapılır ve jantın içine veya dışına bir klipsle tutturulur. Yapıştırma balans kurşunu ise demir, kurşun ya da alüminyum gibi daha hafif bir metalden yapılır ve çift taraflı bant ile 60gr şeritler halinde hazırlanır.

 

Lastik ve jant kombinasyonu dönme ekseni etrafında eşit şekilde dengelenene kadar janta ağırlıklar eklenerek uygun balans ayarı elde edilir. Bu tipik olarak, lastik ve jant kombinasyonunu döndüren ve dengesizlik miktarını ölçen bir balans makinesi kullanan bir tamirci tarafından yapılır. Tamirci daha sonra lastik dengelenene kadar janta ağırlık ekler.

 

Balans kurşunları, lastikleri dengelemenin yanı sıra, aracın ağırlığını tekerlekler arasında eşit olarak dağıtmaya da yardımcı olur. Bu, lastiklerin eşit şekilde aşınmasını ve aracın düzgün bir şekilde yol tutuşunu sağlamaya yardımcı olur.

 

Düzensiz lastik aşınması, hasarlı lastikler ve yanlış takma gibi bir lastiğin balansının bozulmasına neden olabilecek birkaç faktör vardır. Tekerleklerin dengeli bir şekilde kalmasını sağlamak için, lastik basıncını düzenli olarak kontrol etmek ve lastikleri hasar belirtileri açısından incelemek önemlidir. Ayrıca, tekerleklerin her 9000 kilometre ila 13.000 kilometrede bir veya yeni lastikler takıldığında bir tamirci tarafından balansının alınması önerilir.

 

Son yıllarda, kurşun balans ağırlıklarının çevresel etkileri konusunda bazı endişeler olmuştur. Kurşun, toprağa ve su kaynağına sızabilen zehirli bir ağır metaldir ve bir dizi sağlık sorunuyla bağlantılıdır. Bu endişelere yanıt olarak, birçok otomobil üreticisi ve lastik üreticisi, tekerlek ağırlıkları için alüminyum veya diğer toksik olmayan metalleri kullanmaya başladılar.

 

Genel olarak, balans kurşunları, bir aracın tekerleklerinin dengeli ve düzgün bir şekilde hizalanmasını sağlamada çok önemli bir rol oynar, bu da sorunsuz ve güvenli bir sürüş sağlamaya yardımcı olur. Lastiklerin uygun bakımı ve düzenli tekerlek balansı, lastiklerin ömrünü uzatmaya ve aracın genel performansını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Hızlı Teslimat
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 99% Müşteri Memnuniyeti
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 365 Gün Teknik Destek
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Güvenli Alışveriş
Ls Lastiksanayi Otomotiv Yedek Parça Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Marka Garantisi
Whatsapp Destek

Bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

+908508888173

Kampanyalardan haberdar olmak için bültene kaydolun

banka görseli
Whatsapp ile iletişime geçin

Alışveriş Sepetim