Sepet 0
Alışveriş Sepetiniz

Toplam: 0 TL

Hesap Ayarlarınız

Sn. aşağıdan hesabınızla ilgili işlemlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Bu güne kadar toplam 9,404.54 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Balans Makinası Nedir? Nerelerde Kullanılır? Çeşitleri, Faydaları Nelerdir?

Balans Makinası Nedir? Nerelerde Kullanılır? Çeşitleri, Faydaları Nelerdir?
25-08-2021 tarihinde eklendi.
Balans ayarı yapılması aracın iyi bir yol tutuşuna sahip olmasını sağlar. Yani balans ayarı yapılmış araçlarda sürüş konforu son seviyededir denilebilir.

Balans makinası nedir? Balans ayarı için kullanılan “Balans Makinesi”, balans ayarının yapılmasını sağlamaktadır.

 

Balans ayarı yapılması aracın iyi bir yol tutuşuna sahip olmasını sağlar. Yani balans ayarı yapılmış araçlarda sürüş konforu son seviyededir denilebilir. 

 

Balans ayarı yapılmadan önce lastiğin her iki tarafının da ağırlığının eşit olması gerekmektedir. Bu sayede lastiklerin titreşimlerinin önüne geçilmiş olur. Dengesizliğin konumunu belirlemek için araç bir balans makinasına bağlanır. Bu makineler sayesinde aracın tekerleklerinden herhangi bir dengesizlik varsa ise sezilir. Çok hassas yapıda çalışan bu makineler o kadar hassastır ki 0.001 mm bile kolayca tanımlanabilir.

 

Kısacası balans makineleri araçların balans ayarlarını yapmakta kullanılır. Araçların balans ayarlarının yapılması da sürüşteki konforu ve olabilecek kazaları önlemektedir. Bundan dolayı da uzmanlar araçların 5.000 - 10.000 km’de 1 araçlarının rot balans ayarlarının yapılmasını önerirler. Eğer aracın istikametindeki yollar daha çukurlu ve bozuk yapıda ise bu ayarlar km dolmadan yapılmalıdır.

 

Balans Makinası Nerelerde Kullanılır? 

Balans makinası nerelerde kullanılır? Rot balans ayarları genellikle istasyonlarda ve sanayilerde yapılmaktadır. 

 

Balans ayarı yapılmadan önce aracın balans ayarının yapıldığı sanayiye veya istasyona tam olarak yerleşmesi gerekmektedir. İşin uzmanları tarafından ihtimallerin kontrol edilmesi ve sıkıntının nedeninin bilinmesi ilk adımdır. Çünkü savrulmaların veya aracın sağa sola çekiminin balans ayarının bozukluğundan kaynaklandığından emin olunmalıdır. Balans ayarında bozukluğun olduğundan emin olduktan sonra çeşitli sensörler yardımıyla tekerlekler balans ayarı yapan bilgisayarlara bağlanır. Bilgisayarlar sayesinde aracın balans ayarlarının ne kadar bozuk olduğu belirlenir. Sonrasında ise balans ayarı yapılmaya başlanır.

 

Balans makinası ülkemizde genellikle sadece sanayilerde yer almaktadır. Otomobillerin balans ayarı, balans makinası bulunan oto lastikçilerde yapılmaktadır.

 

Balans Makinası Çeşitleri

Balans makinesi çeşitleri nelerdir? Makine tipleri farklı dengesizlikleri belirlemede kullanılır ve bir bütünü oluştururlar.

 

Balans makinası yalnızca statik dengesizliği tanımlamaktadır. Yani disk şeklindeki parçaların dengelenmesi yapılmaktadır. Başka bir balans makinesi ile de iki eksenli olacak şekilde düzlemdeki dengesizlikler belirlenir. Bunun yanı sıra dönen aksamı, dikey ve yatay eksende dengelenen balans makinası çeşitleri de bulunmaktadır.

 

Modern elektroniklerin yardımı sayesinde tasarlanmış olan bilgisayarlı balans makinası modelleri ile dengede mükemmelliğe yakın sonuç alınmaktadır. Makinanın kullanımı ise oldukça basittir. Bir bilgisayara yalnızca standart ölçüleri yazmak yeterlidir.

 

Balans Makinası Faydaları Nelerdir?

Balans makinası faydaları nelerdir? Neden araçlarda düzenli olarak balans ayarı yaptırmak gerekiyor?

 

Balans ayarı sayesinde lastiklerin her iki tarafının ağırlıkları eşitlenmiş olur. Bu sayede lastikler sürüş sırasında dengede olmuş olurlar. Titreşimlerin önüne geçmesini sağlayan bu ayar lastiklerin düzensiz aşınmasını engeller. Bunun yanı sıra daha iyi bir yol tutuşu ve sürüş konforu sağlar.

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

Kolay Alışveriş ve Uygun Ödeme Seçenekleri!

Pratik ve hızlı alışveriş yapabilmeniz için tasarımımız profesyonel ekipler tarafından yönetilmektedir. Ürünlerimiz sizlerin ihtiyaçları doğrultusunda, kullanıcı testlerinden geçerek sunulmaktadır. Doğru yönlendirme ile aramış olduğunuz ürüne, hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlamaktayız. Satın almak istediğiniz ürüne kolaylıkla ulaşabilir en uygun kargo ve ödeme seçeneğini seçerek alışverişinizi sonlandırabilirsiniz.

BOYACIOĞLU MAH. 979.CADDE CAD. L BLOK NO: 12 L IC KAPI NO: 7 TEPEBAŞI/ ESKİŞEHİR

0505 466 94 40
destek@lastiksanayi.com
E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya`da Takip Et
X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.